Konserwacja powłok ochronnych

Konserwacja powłok ochronnych

  • Post author:
  • Post category:Blog

Ochrona lakieru wiąże się z aplikacją wybranych powłok ochronnych. W zależności do poziomu zabezpieczenia, jaki chcemy uzyskać oraz pożądanego efektu wizualnego możemy się zdecydować na aplikację wosków, powłok ceramicznych lub wybranej folii ochronnej. Ceramika i folia w określonym zakresie zabezpieczają lakier przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jednocześnie podnosząc jego żywotność i utrzymując estetykę karoserii w długiej perspektywie czasu. Żeby jak najlepiej pełnić swoją rolę wymagają odpowiedniej konserwacji. Na czym polega konserwacja powłok ochronnych? 

Użytkowanie i konserwacja powłok ochronnych

Każdy rodzaj powłoki ochronnej niezależnie od klasy jakościowej, uzyska swoją maksymalną trwałość tylko i wyłącznie w wypadku użytkowania jej zgodnie z instrukcjami producenta. Co to oznacza z perspektywy właściciela pojazdu? Przede wszystkim przestrzegania zaleceń dotyczących mycia powłoki ochronnej oraz jej regularnej konserwacji. Jest to szczególne istotne w przypadku powłok ceramicznych, które pod względem użytkowania są bardziej wymagające niż folie ochronne.

Konserwację powłoki ceramicznej zaleca się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Polega ona przede wszystkim na detailingowym myciu nadwozia, w trakcie którego z karoserii usuwane są wszelkie osady, w tym mikroosad wapienny, który wytrąca się z twardej wody i „upośledza” właściwości hydrofobowe powłoki ochronnej. Jednocześnie w ramach konserwacji powłoka ochronna zostaje odświeżona dedykowanymi środkami.

Po przeprowadzeniu usługi konserwacji powłoka ochronna odzyskuje pierwotny blask i połysk. Zwiększa się również głębia koloru. Wynika to przede wszystkim z usunięcia osadów gromadzących się na lakierze i przywrócenia powłoce właściwości hydrofobowych. Jednocześnie dzięki uzupełnieniu struktury powłoki zwiększy się jej żywotność. W praktyce regularna konserwacja powłok ochronnych wpływa więc nie tylko na estetykę karoserii pojazdu, ale przede wszystkim właściwości i żywotność warstwy ochronnej.

Powłoka ceramiczna a mycie pojazdu

Warto pamiętać, że to w jaki sposób myjemy karoserię wpływa na jakość i skuteczność ochrony lakieru. Mycie powłoki ceramicznej wymaga przestrzegania kilku zasad. Najpierw na karoserię nakładamy aktywną pianę. Jej zadaniem jest rozpuszczenie największego brudu, dzięki czemu nie będziemy musieli szorować lakieru w żadnym miejscu. Następnie myjemy samochód metodą na dwa wiadra i płuczemy wodą aplikowaną pod ciśnieniem. W celu uzyskania jak najlepszego efektu umyty samochód delikatnie osuszamy. Taki sposób mycia karoserii zapewnia skuteczność powłoki ochronnej przez długi czas jej eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej estetyki lakieru.