Oklejanie czy lakierowanie auta – co wybrać?

Oklejanie czy lakierowanie auta – co wybrać?

Zdajesz sobie sprawę z tego, że karoseria samochodu nie zawsze będzie wyglądała tak idealnie, jak w dniu, w którym odebrałeś swoje auto z salonu? Tak właśnie się dzieje, a winne temu są głównie czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Może dojść do nich w różnych okolicznościach i nie zawsze masz narzędzia, aby temu zapobiec. Chyba, że skorzystasz z usługi oklejania lub lakierowania auta. Która okaże się lepsza? Porównajmy!

Oklejanie aut folią ochronną czy lakierowanie? To pytanie, które często zadają sobie właściciele pojazdów zainteresowani odświeżeniem wyglądu swojego samochodu. Jeśli Twój pojazd nie błyszczy się już tak jak kiedyś, a nawet ma na lakierze drobne rysy czy odpryski, warto bliżej zainteresować się tym tematem.

Lakierowanie auta – tak, ale nie zawsze

Lakierowanie jest tradycyjną metodą odnawiania wyglądu pojazdu. Proces ten polega na nałożeniu kilku warstw specjalistycznego lakieru, który nie tylko zmienia kolor samochodu, ale również chroni karoserię przed korozją i uszkodzeniami. Zaletą tej metody jest trwałość efektu (utwardzony lakier może wytrzymać wiele lat, zachowując swój blask i ochronne właściwości), jak również dobry poziom ochrony przed uszkodzeniami. Bez wątpienia wylakierowane profesjonalnie auto nie straci na estetyce.

Niestety, koszt usługi bywa zaporowy, zwłaszcza jeśli decydujesz się na lakierowanie całego pojazdu w ekskluzywnym warsztacie. Sam proces trwa długo (nawet do kilku tygodni) i wiąże się z ryzykiem  nieudane lakierowanie skutkuje widocznymi niedoskonałościami, takimi jak bąble powietrza czy nierówności.

Oklejanie auta – nowoczesna opcja, którą rekomendujemy

Oklejanie, znane również jako foliowanie, to proces nakładania na karoserię pojazdu specjalnej folii. Może ona imitować różne wykończenia, od matowych po metaliczne i nawet tekstury, takie jak węgiel. Bywa jednak, że folia jest po prostu bezbarwna. I czemu służy? To dodatkowa, bardzo skuteczna warstwa zabezpieczająca przed ptasimi odchodami czy solą drogową. Ich bezpośrednie działanie na lakier bywa niesamowicie destrukcyjne, a mając oklejony samochód, w ogóle nie musisz się tym przejmować!

Niektóre folie tworzą hydrofobowe powłoki. Oznacza to, że woda z auta spływa szybko, tworząc wspaniałe krople i efekt tafli. Znacznie łatwiej jest utrzymać oklejony w ten sposób pojazd w czystości.

Folia chroni lakier przed zarysowaniami, promieniami UV oraz drobnymi uszkodzeniami. I, co niezwykle istotne, oklejanie jest procesem odwracalnym! Można usunąć folię, powracając do oryginalnego koloru pojazdu bez uszkodzenia lakieru lub zmienić ją na inny odcień.

Dodaj komentarz