Czym jest car wrapping?

Czym jest car wrapping?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Car wrapping to metoda na totalną metamorfozę samochodu lub nieinwazyjne odświeżenie wyglądu karoserii. Choć kwestie wizerunkowe dla wielu właścicieli aut są ważne, to folia samochodowa oferuje o wiele więcej niż samą poprawę wyglądu. Stanowi także świetną metodę na zabezpieczenie karoserii przed bezpośrednim działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Początkowo folia była wykorzystywana jedynie w celach reklamowych lecz z czasem specjaliści dostrzegli w niej potencjał na coś więcej. Jeśli chcesz poprawić wygląd swojego samochodu lub totalnie odmienić jego charakter, to metoda dla Ciebie.

Co tak w ogóle oznacza car wrapping?

Car wrapping to nic innego jak oklejanie karoserii specjalną folią samoprzylepną i stanowi rodzaj bezinwazyjnego tuningu wizualnego. Możliwości są praktycznie nieograniczone. To co powstanie na karoserii Twojego pojazdu zależy od Twoich preferencji. Folia umożliwia stworzenie zarówno jednolitej powierzchni w błyszczącym lub matowym wykończeniu, ale też różnorodnych grafik. Może posłużyć zarówno do odświeżenia wyglądu zmęczonej karoserii jak i stanowić sposób na wyrażenie siebie poprzez abstrakcyjny wzór.

Folia do oklejania samochodów jest dość wytrzymała, stanowi więc także świetną ochronę dla lakieru. Użytkownicy nowych samochodów, którzy nie chcą aby ich lakier uległ szybkiemu zniszczeniu często wykorzystują car wrappingu właśnie w tym celu. Bezbarwna folia chroni wtedy lakier samochodowy przed niekorzystnymi czynnikami, z którymi tak stykałby się bezpośrednio. Mowa tutaj o piasku, błocie, śniegu, drobnych kamyczkach wypadających spod kół czy soli drogowej. Folia jest na tyle solidna, że potrafi zabezpieczyć lakier także przed drobnymi zarysowaniami.

Czy car wrapping ma jakieś wady?

Folia samochodowa w żaden sposób nie oddziałuje na lakier samochodowy, nie uszkadza go czy nie utlenia. Pod tym względem jest całkowicie bezpieczna. Podobnie wygląda kwestia demontażu. Jest to dość prosty zabieg, który nie powoduje uszkodzenia karoserii i nie zostawia śladów po kleju. Wystarczy zastosować delikatne środki myjące, aby przywrócić wygląd lakieru sprzed oklejania.

Jedyną wadą car wrappingu jest dość trudny montaż folii. Z pewnością nie jest to metoda, którą można zastosować samodzielnie po obejrzeniu kilku filmików instruktażowych. Tutaj konieczna jest konkretna wiedza, ale przede wszystkim doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Na szczęście wiele firm detailingowych zajmuje się tego typu oklejaniem, więc znalezienie specjalisty nie stanowi żadnego problemu.

Czy w szczególny sposób należy dbać o folię?

Oklejenie samochodu daje efekt, który utrzymuje się przez kilka lat. Jedynym warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja folii. Oczywiście w tym czasie konieczne będzie mycie pojazdu czy przeprowadzenie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Generalna zasada jest taka, że folię powinno traktować się jak zwykły lakier. Nie jest wskazane korzystanie z myjni automatycznych, gdyż szczotki mogłyby uszkodzić powierzchnię folii, ale podobne zalecenia stosuje się także do zwykłego lakieru.