Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Powłoki lakiernicze w nowych samochodach są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych niż lakier w starych pojazdach. Wynika to przede wszystkim z różnic w stosowanych lakierach. Stare lakiery były na bazie ołowiu, przez co były twardsze i trwalsze zarazem. Nowe lakiery są lakierami wodnymi. Są przyjazne dla środowiska naturalnego, ale jednocześnie bardziej miękkie i podatne na zarysowania. Czy to oznacza, że kupując nowy samochód jesteśmy skazani na zmatowienia i rysy pojawiające się na lakierze w trakcie użytkowania pojazdu?

Skuteczne zabezpieczenie lakieru samochodowego

W trosce o estetykę nadwozia kierowcy poszukują skutecznych systemów zabezpieczenia lakieru. Rozwiązania tego typu oferują dobre punkty Car Detailingu, w których możemy skorzystać z:

  • transparentnych foli ochronnych z właściwościami do samoregeneracji,
  • powłok ceramicznych na lakier, szyby i felgi,
  • zabezpieczeń hybrydowych wykorzystujących właściwości foli PPF i powłok ceramicznych.

Rodzaj zabezpieczenia lakieru wybieramy adekwatnie do naszych indywidualnych preferencji oraz założonego budżetu. Najbardziej polecanym systemem zabezpieczeń jest zabezpieczenie full body, w ramach którego całe nadwozie zostaje oklejone specjalną folią ochronną. Folia nie tylko chroni lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, ale jednocześnie pod wpływem ciepła sama się naprawa. W efekcie powyższego, zarysowania pojawiające się na powierzchni foli samoczynnie się zasklepiają.

Decydując się na folie ochronne możemy skorzystać z wariantu zabezpieczenia samego przodu pojazdu, całego nadwozia lub jego wybranych fragmentów. Zakres zabezpieczenia warto omówić z wykonawcą usługi. Profesjonalny detailer doradzi i pomoże w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

Powłoki ceramiczne

Jednym z najczęściej wybieranych przez kierowców systemów zabezpieczenia lakieru są powłoki ceramiczne. Powłoki ceramiczne oferują krótszy czas ochrony niż folia PPF, ale są relatywnie tańsze. Ich główną zaletą jest łatwość utrzymania pojazdu w czystości. Woda spływa z powłoki nie pozostawiając po sobie zacieków, a zanieczyszczenia nie przywierają co ceramiki tak mocno, jak do nieosłoniętego lakieru.