Dawniej lakier samochodowy nie wymagał dodatkowego zabezpieczenia. Był odporny na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Obecnie w zakup nowego samochodu wpisana jest konieczność dodatkowego zabezpieczenia lakieru, który bez zastosowania powłok ochronnych degraduje się w zastraszająco szybkim tempie. Powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana składu lakierów samochodowych i wyeliminowanie z nich tulenu i ołowiu – składników odpowiedzialnych m.in. za twardość powłoki lakierniczej. Oba składniki są bardzo toksyczne i wpływają negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. W związku z tym zostały zakazane. W efekcie, dziś używa się ekologicznych lakierów samochodowych, które są miękkie i bardzo podatne na zarysowania.
Właściwości folii ochronnych
Aplikacja folii ochronnej to jeden z najpopularniejszych zabiegów auto detailingowych, którego celem jest zabezpieczenie powłoki lakierniczej przed uszkodzeniami i degradacją. Folie ochronne aplikuje się zarówno na nowe samochody, jak i pojazdy używane. W przypadku pierwszych zapewniają skuteczną ochronę przed degradacją powłoki lakierniczej i jej przedwczesną korozją. W przypadku drugich pozwalają na poprawę estetyki pojazdu i przeciwdziałają dalszej degradacji lakieru.
Szczególną popularnością wśród kierowców cieszą się folie z właściwościami samoregeneracji. Tego typu folie ochronne zasklepiają się samoczynnie pod wpływem działania wysokich temperatur (np. promieniowania słonecznego). Dzięki temu rysy i zarysowania, które pojawiają się na powierzchni folii ochronnej w trakcie normalnego użytkowania pojazdu znikają. Bezbarwna folia ochronna zabezpiecza karoserię nie tylko przed zarysowaniami i matowieniem. To także skuteczna ochrona przed odbarwieniami i plamami, które mogą się pojawić na lakierze w kontakcie z ptasimi odchodami, jak i innymi substancjami.
Oklejanie nowego auta: Dlaczego warto?
Zastosowanie wysokiej jakości folii ochronnej w przypadku nowego samochodu pozwala na skuteczną ochronę lakieru przed:
- zarysowaniami,
- szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych (deszczu, promieniowania UV),
- uszkodzeniami, do których może dojść w trakcie jazdy (np. w wyniku uderzenia kamienia czy drobiny żwiru),
- uszkodzeniami, do których może dojść w wyniku nieuważnego czyszczenia karoserii.
Zabezpieczając lakier przed degradacją podnosimy żywotność samochodu, co w sposób bezpośredni przekłada się na wartość pojazdu w chwili sprzedaży. Nabywca auta bardzo często zwraca uwagę na stan wizualny karoserii. Folie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, korozją oraz różnego rodzaju odbarwieniami, które mogłyby zaniżyć cenę pojazdu. Tego typu ochrona karoserii bardzo dobrze sprawdza się również w sytuacji, w której nowy samochód planujemy użytkować w długiej perspektywie czasu. Aplikując folie bezpośrednio po zakupie możemy cieszyć się wysoką estetyką powłoki lakierniczej przez długie lata eksploatacji pojazdu.